Jak vybrat vánoční dekorace?

Při vybírání vánočních dekorací byste měli postupovat systematicky a neupozaďovat vlastní styl. Svátky si přeci chcete užít, proto nevybírejte ozdoby jen podle toho, jak velí tradice. Nebojte se ladit doplňky tak, aby dobře zapadaly do celkového stylu vašeho interiéru, a hlavně tak, aby lahodily vašemu oku. A pokud máte děti, nezapomeňte vybrat nějaké výzdoby také pro ně.

Nebojte se při výběru vánočních dekorací vyjádřit vlastní vkus

S čím začít

Členové v domácnosti

Před samotným plánováním a pořízením vánoční dekorace si promyslete, pro koho byt vlastně zdobíte. Hostíte o Štědrém večeru mnoha početnou rodinu včetně dětí? Potom se nebojte sáhnout po výrazných doplňcích a klasických motivech s vločkami, hvězdičkami a zvonečky nebo barevnými girlandami. Budete trávit Vánoce v užším kruhu rodinném? Můžete se předem společně dohodnout na preferovaném stylu a vyzdobit si byt například v netradiční kombinaci černo-zlaté. Pokud připravujete Vánoce především pro děti, myslete také na jejich fantazii a dopřejte jim dostatek světýlek, kouzelných postaviček a barevných řetězů. Kdo by přeci pro rozzářené dětské oči neobětoval trochu toho umírněného vkusu?

Vánoční seznam

Potom, co máte spočítané hosty a víte, s kým budete Vánoce trávit, můžete přejít k sepsání vánočního seznamu. Ten by měl obsahovat ideálně tři kolonky, a to samostatně vánoční dekorace, do kterých můžete dále přiřadit ozdoby a stromeček. Další kolonkou s úkoly bude jídlo. Pečlivě si naplánujte, co budete na štědrovečerní hostině servírovat a jaké speciality uchystáte rodině během adventu. Poslední kolonkou budou pochopitelně dárky. Do této skupiny spadají také balící papíry a dárkové tašky. Do jednotlivých kolonek si vepište vše, co vás k tomuto tématu napadne.

Sepište si vánoční seznam úkolů od dekorací, jídla po vánoční dárky

Po vyplnění seznamu se snažte jednotlivé úkoly co nejvíce provázat a tematicky sjednotit. Například se zvolenými dekoracemi můžete sladit balící papír, nebo dokonce jídelní menu. Ve fantazii se meze nekladou, proto si dopřejte dostatek času již při plánování. Není nic horšího, než vše dohánět na poslední chvíli a stále si vzpomínat na nové a nové úkoly. Vánoční seznam si můžete jednoduše odškrtávat a vždy vědět, kolik vás toho ještě čeká.

Na co se zaměřit

Materiál

Vánoční dekorace by měly dohromady tvořit jednotný styl, proto ani tolik nezáleží na zvolené barvě, jako ladícím materiálu. Tradiční dřevěné výrobky skvěle ladí s dalšími přírodními ozdobami z větviček, šišek a typickými červenými bobulemi jako usušené jeřabiny či výrazné plody cesmíny. K takto tradičním materiálům se hodí také drobné závěsné ozdoby ze slámy a všechny druhy stužek, z nichž se nejčastěji používají červeno-bílé, zeleno-červené a třpytivé zlaté. O něco moderněji působí skleněné vánoční dekorace. I ty však patří k české tradici, jelikož se běžně vyrábí z českého foukaného skla. Skleněné koule a figurky můžete dále doplňovat o drátkované dekorace s třpytivými vločkami a mašličkami. Zajímavě také vypadají v háčkovaných dečkách nebo jen s ojíněným efektem mrazu.

První skleněnou ozdobu údajně vyfoukl sklář z Goetzenbrucku na severovýchodu Francie v polovině 19. století. Toho roku se prý neurodilo příliš ovoce, kterým se zdobily stromečky, proto sklář zkoušel vyrobit skleněné náhražky.

Styl

Vybraný materiál i barvy závisí hlavně na vámi zvoleném stylu. Máte vánoční svátky spojené s venkovem a milujete ozdobené skanzeny, ze kterých dýchá to pravé kouzlo Vánoc? Volte rustikální styl dekorací. Ty jsou pochopitelně tvořeny přírodními materiály, dřevěnými figurkami lesních zvířat, případně i porcelánem. Na slavnostní tabuli můžete klidně položit barevné baňky, které dále dozdobíte březovými větvičkami, šiškami a sušeným ovocem.

Tradiční venkovské Vánoce připomenou staré zvyky a obyčeje

Dáváte přednost eleganci a modernímu stylu? Oživte Vánoce netradičními barvami. Mezi trendy odstíny patří růžová, modrá i černá, která dobře kontrastuje s vánočním osvětlením. Moderní interiér také vkusně doplní metalické odstíny a čiré sklo.

Elegantní dekorace mohou zdobit i vánoční tabuli a stromeček

V posledních letech je také velmi oblíbený skandinávský styl. Ten se vyznačuje minimalistickými dekoracemi z převážně přírodních materiálů černé, bílé a zlaté barvy. Také milovníci retra si přijdou na své. Vybírat mohou z různobarevných baněk, skleněných postaviček i puntíkovaných dekorací ve stylu šedesátých let.

Rozmístění

Důležitým bodem dekorování je správné umístění. Pokud chcete vzít celkovou výzdobu opravdu z gruntu, rozdělte si byt, a případně i zahradu, na jednotlivé sektory. Ty by spolu měly dobře komunikovat, tedy stylově navazovat a zároveň se nijak nepřebíjet.

Okna

Ozdoby se běžně umisťují do oken. Zde se bude skvěle vyjímat jakékoliv osvětlení, ať už to bude samostatný svícen (nejlépe elektrický), svítící hvězda nebo třeba originální okenní fólie. Do okna raději umisťujte jeden dominantní prvek než více drobných ozdob.

Jídelní stůl a konferenční stolek

Další částí k dekorování je jídelní stůl. Ten může zdobit pouze vánoční ubrus, ale také řada drobností, které z běžné jídelny vykouzlí výjimečné hodovní místo. Takovými dekoracemi mohou být zmenšené dřevěné sáňky, skleněné koule, třpytivé sněhové vločky a naaranžované stužky. Záleží jen na vás, zda dáte přednost jednoduchosti nebo vánoční opulenci. V podobném duchu přistupujte ke zdobení vánočního stromečku. Kromě jídelního stolu můžete pořídit vánoční ozdoby na konferenční stolek, na kterém může být připraveno cukroví, vánoční věnec. V takovém případě na stoleček už neumisťujte další doplňky. Adventní věnec by měl dominovat a neměl by být zastíněn výraznějšími dekoracemi.

Také dveře do ložnice můžete oživit vánoční dekorací

Dveře a stěny

Na řadu přichází vchodové dveře. Na ty se obvykle umisťují kromě věnců také vánoční zvonky či ozdobné řetězy. A pokud zdobení nemáte dost, zaměřte se na prázdné truhlíky, schodiště, poličky a další místa, která můžete oživit LED žárovičkami nebo třeba posprejovat umělým sněhem. Potemnělý kout krásně rozzáří lucernička nebo jiné netradiční osvětlení.

Rady a tipy

Uskladnění dekorací

Vánoční stromeček spolu s dekoracemi by se měl odstrojit do Tří králů, tedy 6. ledna. Všechny dekorace byste měli pro usnadnění do příštích Vánoc uložit nejlépe na jedno místo. Ozdoby se nejčastěji ukládají do pevné krabice. Křehké skleněné dekorace můžete vložit buď do původní krabičky, ta ale mnohdy zabírá příliš místa, proto můžete vyzkoušet také skladnější obaly od vajíček, nebo dokonce ruličku od toaletního papíru. Tu přestřihnete podélně a ozdobu jí obmotáte. Takto můžete vedle sebe rozložit celou sadu baněk.

Ozdoby před uložením do krabice oprašte, případně omyjte a pečlivě usušte.

Světýlka můžete omotat kolem obdélníků, které vystřihnete z kartonu. Tak si zajistíte, že se vám do příštího zdobení v krabici nezamotají. Řetězové girlandy a pásy z korálků můžete uskladnit do starých PET lahví. A nakonec ty nejdrobnější ozdůbky rozdělte do prázdných plastových kelímků, které uložíte spolu s dalšími dekoracemi do krabice. Pokud chcete křehké kusy ještě zajistit polstrováním, nepoužívejte noviny, ty by mohly ozdoby časem pošpinit rozpuštěným inkoustem. K těmto účelům použijte staré oblečení nebo hedvábný papír například od bot.

Křehké baňky můžete uložit do původní krabice nebo třeba obalu od vajec

Praktické doplňky

Některé dekorace lze ještě dozdobit doma řadou dalších doplňků, které můžete upotřebit také při balení vánočních dárků nebo sestavování štědrovečerního menu. K vánočnímu věnci, ale i stromečku můžete dále dokoupit barevné stužky a mašle, které naleznete v sekci galanterie. Pokud se vám nechce všechny dárky balit ručně, udělejte si zásobu vánočních dárkových tašek. Na sváteční hostinu můžete pořídit tematický vánoční ubrus a prostírání. Příjemnou atmosféru si nezapomeňte vnést také do ložnice. Tam si můžete vytvořit vánoční dekoraci pomocí vánočního povlečení, případně svíčky s vůněmi skořice a jablka.