Jak vybrat vánoční stromeček a k němu vhodné ozdoby?

Řešíte výběr nejvhodnějšího stromečku či vánočních ozdob? Přemýšlíte jak si přes Vánoce vyzdobit interiér svého domu či bytu tak, abyste naplnili své představy a případně vykouzlili usměv ve tvářích dětí? Pak možná oceníte několik rad, které vám s výběrem pomohou.
 

Vánoční stromek

Na trhu existuje celá řada vánočních stromečků, které se prodávají v obchodních centrech i na ulicích. Vyznat se ale ve změti nabídek může být složité – existuje však klíč, podle kterého bez problému vyberete ten pravý.
Nejprve si zvolte druh stromku. Každému se líbí něco jiného – někdo má rád stromy s hustou korunou, jiný zase může preferovat střídmé rozložení větví po celém kmeni. Při výběru stromku myslete na to, kam svůj symbol Vánoc postavíte. Pokud bude umístěn v prostoru, pak sáhněte po jehličnanu, který má větve rostlé po celém svém obvodu. Jestliže však stromek postavíte do rohu, z jedné strany mohou větve působit potíže a překážet. Při výběru také hraje roli velikost místnosti. Malé obývací pokoje jen v málo případech snesou košatý smrk s obvodem několik metrů. V takových případech jistě bude vhodnější o něco řidší borovička. Konečná podoba stromku i to, jak dobře je rostlý, přímo ovlivní náročnost následného zdobení.
Snažte se nekupovat již zabalené stromky, před koupí si zkontrolujte, zdali mu neopadává jehličí. Letmo se zaměřte i na jeho barvu – světle zelené jehličky pravděpodobně nebudou zdravé a stromek brzy „odejde“.
 

Vánoční ozdoby

Každoroční nákup ozdob je spíše výjimkou, proto by volba vánočních ozdob měla být promyšleným výběrem, se kterým budete spokojeni několik let. Ať už zvolíte umělý nebo živý stromek, jeho zdobení a konečná podoba značnou měrou dokreslí sváteční atmosféru v domě nebo bytě.
Svoji volbu podřiďte nejen svým preferencím a vkusu, ale i interiéru místnosti, kde bude stromek stát. Zapřemýšlejte nad výběrem ozdob v barvě, která je v pokoji zastoupena nejvíce.
Preferujete-li přírodní barvy, pak sáhněte po slaměných ozdobách či nepříliš výrazných baňkách a jiných dekoracích, které střídmě rozmístěte po celém stromečku. Jste-li však zastánci „načapaných“ Vánoc, pak raději zvolte výraznější řešení s mnoha různými ozdobami, které například můžete doplnit střapcemi či umělým sněhem.
Fantazii se meze nekladou. V dnešní době můžete vybírat z nepřeberného množství tvarů – koulí, oliv nebo raket, srdíček, zvonečků, figurek či jiných dekorací. Při samotném zdobení přemýšlejte také nad tím, která strana vánočního stromečku bude nejvíce vidět a na ni umístěte větší množství ozdob – nic se ale nemá přehánět, tak ať je stromeček pod množstvím dekorací vůbec vidět!
 

Vánoční osvětlení

Také patříte k příznivcům osvětlených Vánočních stromečků? Pokud ano, pak víte, jak těžké je vybrat vhodné a přitom bezpečné svíčky. Podle čeho vybrat ty nejvhodnější?
Při svém výběru volte takovou délku svítícího řetězu, která bez větších problémů obejme celý vánoční stromek. Dostatečná délka svíček zajistí pěkné osvětlení ze všech stran a zároveň dosáhne k zásuvce nebo prodlužce, aniž by rušila celkový dojem z vašeho nazdobeného pokladu.
Během nákupu se pokud možno vyhněte stánkovým prodejcům a spolehněte se na obchody, které ověřují kvalitu prodávaného zboží. Nespokojte se s levným řešením, které vydrží svítit pár hodin a pak nadobro zhasne. Nechcete přeci zklamat své děti zhasnutým vánočním stromečkem.
Mezi nejčastější typy vánočních řetězů patří:
  • Jednobarevný řetěz bez blikání
  • Vícebarevný řetěz bez blikání
  • Jednobarevný řetěz s blikáním
  • Vícebarevný řetěz s blikáním
 

Vánoční dekorace

Kromě ozdob na stromeček by měly atmosféru Vánoc dotvářet i jiné dekorace rozmístěné po celém domově. Kromě obligátních adventních věnců můžete své obydlí vyzdobit závěsnými ozdobami na dveře, schodiště či okna. V mnoha domácnostech každoročně nacházejí své místo i vánoční dekorace na lustry a další nábytek. 
 
Při výběru svých vánočních dekorací již nemusíte tolik dbát na dodržení určité barevné škály, jde totiž většinou o solitérní kousky, které nijak zamýšlený ráz prostoru nenaruší. Kombinujte proto jednotlivé prvky dle libosti. Mezi tradičními vánočními motivy, jako jsou různě zdobené baňky, andělíčci a zvonečky, se stále častěji objevují i nejrůznější figurky, ptáčci, autíčka či zvířátka. Pomocí nich dokážete zatraktivnit pokoje především dětem, které je jistě ocení. Nemáte-li čas vybírat jednotlivé dekorace, sáhněte rovnou po celých setech vánočních ozdob.
 
Nákupního rádce pro vás připravil obchod Glassor.cz.